مد و فشن

تاریخچه مد و پوشاک

لباس زنانه

ماهیت مد

ماهیت مد در رابطه با هنر طراحی پوشاک است، در تاریخچه مد  این مفهوم به موارد دیگری مثل طراحی جواهرات، کفش، کیف و غیره نیز گسترش یافته است. امروزه طراحی مد به یک صنعت قوی و تمام عیار تبدیل شده و الزاما از طراحی صرف لباس فاصله زیادی دارد. طراحی مد نه تنها به عنوان یک شغل موفق در سراسر جان شناخته می شود، بلکه مشاغل دیگری را نیز با خود همراه کرده است.

طراحی مد از کجا شروع شد؟سرآغاز طراحی مد به سال ۱۸۲۶ برمی گردد ، آنجا که فردی به نام چارلز فردریک، خانه مد را در پاریس راه اندازی کرد و در آنجا به مشتریان می گفت که از چه لباس هایی مناسب موقعیت آنهاست. او پیشرو طراحی مد بود و قدم بزرگی را در تاریخچه مد برداشت.

لباس زنانه

مد در رم باستان ( قبل از میلاد تا سال ۳۲۳)

رومیان از گذشته توجه زیادی به ظاهر و پوشش خود داشتند و برای این کار هم هزینه و زمان زیادی را صرف می کردند. در آن دوران مدل لباس افراد بیانگر سطح اجتماعی، ثروت و جایگاه شغلی آنها بوده است. با توجه به موارد ثبت شده در تاریخچه مد در رم باستان، می توان نتیجه گرفت که مردم رم پوشش خود را براساس جایگاه فرهنگی انتخاب می کردند.

مد در دوران رنسانس (۱۳۵۰-۱۵۵۰)

در این دوره یک نظم فرهنگی جدید پدید آمد که در آن اشراف درتلاش بودند که نیاز‌های پوشش طبقه متوسط جامعه مانند بازارگانان و تجار را فراهم کنند.

به دلیل علاقه زیاد اشراف به پوشش فاخر، قدم بزرگی برای رونق طراحی مد برداشته شد که در قرن هیجدهم این گام به نتیجه رسید. در این دوره اشراف ثروتمند پول زیادی را برای تهیه و خرید لباس خرج می کردند تا آنجا که برخی از اشراف ثروت خود را صرف سرمایه گذاری در صنعت مد پادشاه آن زمان انگلستان، هنری هفتم، می کردند. در این دوره نوع پوشش افراد معرف سطح و جایگاه اجتماعی آنها بود.

مد در قرن بیستم

براساس تاریخچه مد در اوایل قرن بیستم، منشاء مد اغلب از پاریس و برخی اوقات از لندن بود. به همین دلیل فعالان صنعت مد  از کشورهای مختلف، افرادی را برای پوشش دادن اخبار و تازه های مد به آنجا می فرستادند. همچنین فروشندگان پوشاک نیز به نمایشگاه مد پاریس می رفتند تا پس از خرید لباس از طرح‌های جدید در این زمینه الهام بگیرند.

دهه ۱۹۰۰

در سال‌های پایانی قرن نوزدهم، صنعت مد افق های گسترده تری را پیش روی خود دید که شاید دلیل آن روند صنعتی شدن زندگی بانوان بود.
پس از آن خانم‌های شیک پوش بدون کمک دیگران لباس های زیر و روی خود می پوشیدند.

نخستین خانه طراحی مد مزون Redfern بود که با توجه به درخواست‌های زنان برایشان لباس می‌دوخت.
مهمترین قسمت لباس‌های زنانه پیراهن‌های زیبا و بعد از آن کلاه‌ها طراحی شدند و به یکی از قسمت های مهم و ضروری لباس زنانه تبدیل شدند. کلاه‌های مد شده نازک و کوچک بودند و درست در قسمت بالای سر قرار گذاشته می شدند و به وسیله گل، روبان و گاهی پر بسته می شدند.

در سال های اولیه این دهه، پیروی از مد اندکی انعطاف پذیرتر از قبل شد . مشتری‌ها رنگ‌های متنوع و شاد، کلاه و شلوارهای تنگ را وارد مهمانی‌ها کردند. شوی لباس زنانه برای اولین بار در این دروه برگزار شد.

بین دو جنگ جهانی در واقع دوره شکوفایی مد لباس‌های فرانسوی به شمار می رود. اشراف تاج‌ها را کنار گذاشتند و مانند هنرپیشگان فیلم ها لباس پوشیدند. مدتی پس از جنگ جهانی اول در مد تغییرات اساسی به وجود آمد. کلاه‌های پف دار جای چترهای کوتاه را گرفتند. بعضی از خانم ها لباس مردانه پوشیدند.
سبک فرانسوی در این دوره در بین خانم‌های جوان بسیار مورد استقبال بود. کلاه‌های ورزشی هم در این دوران بوجود آمد و بین مردان و زنان رواج پیدا کرد.

نوع پوشش تا حدودی شکل غیر رسمی به خود گرفت که نمایانگر سلیقه راحت پسند و جوانان بود.
پیراهن‌های کوتاه جایگزین پیراهن‌های قدیمی بلند شدند و کت‌های دنباله دار و لباس هایی از این دست دیگر استفاده نمی شدند.

اواسط قرن بیستم

پاریس پس از جنگ به مرکز جهانی مد تبدیل شد. در نیمه دوم این قرن سبک‌های جوان پسند جدید مد شد. هنگامی که سیستم های گرمایشی در منازل رواج پیدا کرد، لباس‌ها نیز نازک‌تر شدند.

استفاده از سبک‌های سنتی در غرب بین افراد طبقه های بالای جامعه و کارگرها تا حدودی ناعادلانه شد. در اروپا افراد بیشتر تمایل به استفاده از لباس های ورزشی و ساده داشتند. در این دوران با کاهش هزینه‌های تولید و مواد اولیه لباس، افزایش فناوری‌های تولید لباس با سرعت بیشتری اتفاق افتاد.

اواخر قرن بیستم

در اواخر قرن بیست در سراسر دنیا تقریبا همه یکسان لباس می‌پوشیدند. الیاف مصنوعی مثل ویسکوز، لایکرا، اسپاندکس در تولید پارچه‌ها بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

در دهه ۱۹۹۰ تقریبا لباس‌ها به مانند لباس بردگان درآمده بود. قبل از این ترس افراد برای بی لباس ماندن بود اما در این دهه این ترس جای خود را به ترس از پوشیدن بیش از حد لباس داد.
برخلاف تلاش‌های فراوان طراحان برای طراحی لباس‌های زیبا، در اواخر این دوره از تاریخ صنعت مد ، مد به سمت استفاده از لباس های ناهنجار و ناهماهنگ رفت.
دلیل این اتفاق فشارهای مالی بود که توان افراد را برای ست کردن لباس‌های خود و یا خریدن لباس های گرانقیت، که پارچه زیادی در آن استفاده شده بود کاهش داده بود . رسانه ها هم تصاویر این گونه لباس‌ها را به عنوان مد روز تبلیغ می کردند.

دهه ۲۰۰۰

مدهای قدیمی دهه‌های ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ دوباره میان جوانان محبوب شدند و جای خود را میان کلکسیون‌های طراحان پیدا کردند. در اوایل ۲۰۰۰ مد مینیمال یا کمینه‌گرایی همچنان میان افراد رواج داشت. سپس طراحان استفاده از رنگ‌ها را در دستور کار خود قرار دادند.
مارک‌های مشهور لباس جای خود را در میان مردم باز کردند و در این دوران موهای بلند برای خانم‌ها و آقایان مد شد. لباس‌های تنگ نیز محبوب بودند و موسیقی رپ تاثیر بسیاری در عرصه طراحی مد داشت.

مد در دنیای امروز

در این دنیای مدرن، مد یک عنصر مهم است و ما باید با رعایت برخی موارد خود را به روز نگه داریم. اینگونه می‌توانیم با دنیای مد ارتباط برقرار کنیم. مد را می‌توان با خرید آنلاین و دنبال کردن سایت‌ها در اینترنت به روز کرد. فیلم‌هایی که این روزها ساخته می‌شوند اطلاعات زیادی در مورد مد می‌دهند، زیرا بازیگران معمولاً آخرین مدهای روز را به تصویر می‌کشند و رسانه قدرتمندی برای ترویج مد است.
شوهای مد جهانی (رویدادها و فستیوال‌ها) بهترین برنامه‌های تلویزیونی برای شناخت جدیدترین مد هستند و سبک را معرفی می‌کنند.
در کل باید دانش خود را در این زمینه به روز نگه دارید تا بتوانید بروز باشید. حتی ارائه دهندگان کانال‌های موسیقی نیز باید از این روند پیروی کنند. تمام فعالیت‌هایی که در دنیای اطراف ما اتفاق می افتد به نوعی ناشی از تأثیرات مد در دنیای امروز است.
با صنعتی شدن، لباس ها در طول سال ها ارزان تر شدند. تکنولوژی روند تولید لباس و منسوجات را تسریع کرده است. اگرچه هزینه‌ها کاهش یافته و عملیات ساده شده است، ولی مصرف کنندگان تمایل بیشتری به خرید دارند و خرده فروشان مجبور به تولید بیشتر برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد هستند. صنعت پوشاک شتابان پیشرفت می کند و همه این موارد جایگاه مد را در دنیای امروز نشان می دهد.
اگر در آب و هوای گرم یا مرطوب زندگی می کنید، پوشیدن لباس نامناسب شما را خسته و کلافه می‌کند.
به خصوص اگر تحمل گرما را ندارید! بهترین و مناسب ترین گزینه برای این شرایط، انتخاب لباس روزانه نخی و لباس نخی گلدار است که سعی داریم با چند مدل جدید لباس راحتی زنانه، لباس راحتی بچه‌گانه و لباس راحتی مردانه خانگی به آن بپردازیم. پس برای دیدن آنها سایت ما را دنبال کنید.

لباس راحتی و اهمیت آن

درست است که مد بیشتر برای استفاده درسطح جامعه تعریف شده است، اما همه ما بهتر میدانیم بخشی از اهمیت لباس در راحتی آن است. به خصوص در زمان استراحت، هیچ چیزی جای یک دست لباس راحتی را پر نخواهد کرد.

بسیاری از افراد در انتخاب لباس خود دچار مشکل می شوند. اما بهتر است در انتخاب لباس عجله نکنید، زیرا این کار بر بقیه روز تاثیر می گذارد. هرچه بیشتر سعی کنید لباس مناسب خود را انتخاب کنید، احساس بهتری خواهید داشت.
در واقع، وقتی تصوری ضمنی از ظاهر خود داشته باشید، ذهن شما از افکار منفی دور می شود و روی تأثیر مثبت خود بر مردم و بقیه روزتان تمرکز می کنید. همچنین وقتی به ظاهر خود اهمیت می دهید و لباس هایی را که دوست دارید می پوشید، احساس شادی و خوشایندی بیشتری خواهید داشت. انتخاب یک لباس راحتی زنانه مناسب برای خانم ها و یا یک دست لباس راحتی مردانه برای آقایان مسلما تاثیر زیادی در حس خوشایند آنها در خانه خواهد داشت. این احساس خوشایند بر اعتماد به نفس و در نتیجه بر زندگی حرفه ای و شخصی تاثیر می گذارد.
لباس چه تاثیری بر خلق و خوی دارد؟
روانشناسان و محققان بر این باورند که گاهی لباس تاثیر مستقیمی بر خلق و خو و رفتار افراد دارد. در این مورد، لباس و پوشش نه تنها بر ظاهر، بلکه روحیه و اعتماد به نفس نیز تأثیر می گذارد. بنابراین، بسیاری از احساسات ما می تواند توسط سبک لباس و حتی رنگ آن تحریک شود.
اما این تنها یک طرف حقیقت است. زیرا احساسات ما نیز می تواند بر انتخاب لباس ما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، ممکن است یک روز ناراحت شوید و به طور تصادفی یک لباس مشکی قدیمی را از کمد بیرون بیاورید و تمام روز آن را بپوشید.
به این جمله توجه کنید: برای موفقیت لباس بپوشید!
بنابراین، اگر لباس خود را آگاهانه انتخاب کنید، لباس می تواند تأثیر مستقیمی بر نگرش و روحیه شما داشته باشد. به همین دلیل است که به شما توصیه می کنیم برای خلق و خوی خوب و موفقیت خود لباس بپوشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *