دانستنیهای پوشاک

راهنمای انتخاب لباس مناسب فرم اندام

زمانی که بدانید اندام شما در کدام گروه از ۴ نوع فرم بدن جای دارد، انتخاب لباس زنانه مناسب راحت‌ترخواهد بود. اینکه اندام شما چه شکلی دارد، گلابی شکل، ساعت شنی، سیبی شکل و یا اندام مستطیلی است، فرقی نمی‌کند. در هرصورت باید خصوصیات اندام و ویژگی‌های منحصر به فرد بدن خود را بشناسید و با پیروی از اصول منطقی، درست لباس بپوشید.

شکل اندام ما نتیجه ژنتیک، رژیم غذایی و میزان فعالیت و تحرک ما است و لباس می تواند تا حدی این موضوعات را تحت تاثیر خود قرار دهد. شکل بدن افراد به 4 گروه کلی تقسیم شده است.

لباس زنانه

اندام گلابی شکل (مثلث)

در اینگونه اندام‌ها، ناحیه باسن، لگن و رانها بزرگتر می باشد و در مقابل آن بالاتنه، دورسینه و سرشانه لاغرتر است. برای همین باید توجه را از قسمت پایین تنه به سمت بالاتنه سوق داد.

پوشیدن لباس‌های روشن با رنگ‌های براق به تناسب این اندام‌ها کمک می‌کند. گردنبندهای کوتاه، یقه های بزرگ تا حد زیادی توجه را به قسمت بالای بدن افزایش دهند و پوشیدن بلوزها و کت‌هایی که درست در برجسته ترین قسمت باسن تمام می شوند، توجه را به سمت پایین تنه میبرند.

همینطور بهتر است که از دامن و شلوار زنانه با رنگ تیره و مات استفاده کنند و سعی کنند از دامن طرحدار و پلیسه استفاده نکنند. در عوض اندام‌های گلابی می‌توانند هر شلوار جینی را به راحتی استفاده کنند.

ویژگی‌های اندام گلابی شکل یا مثلثی، کمر پهن‌تر و شانه‌ها باریکتر نسبت به باسن است.

لباس‌های مناسب برای اندام گلابی شکل مثل دامن فون، ترک و کلوش تا زیر زانو یا بلند با دوختی ساده، پارچه های طرح دار و گلدار قسمت بالاتنه، پارچه های راه راه عمودی با رنگ‌های سرد و تیره در قسمت پایین تنه، بلوز و کت های بلند تا زیر باسن است.

اندام سیبی شکل (بیضی شکل)

قسمت شاخص این اندام، قسمت شکم است. این افراد دارای شکم بزرگتری هستند. بنابراین بهتر است از بلوز زنانه و یا کت‌های کوتاه که در قسمت برجستگی شکم تمامی می شوند، استفاده نکنند.

بهترین لباس برای این اندام‌ها، لباس‌های راسته هستند. افرادی که اینگونه اندام را دارند، بهتر است لباس‌هایی با پارچه‌های لخت بپوشند. پوشیدن تونیک استفاده از گردنبند‌های بلند مناسب است.

لباس‌هایی که در کمر برش دارند و از کمربندهای پهن در آنها استفاده شده، مناسب این نوع اندام نیستند.

لباس‌های مناسب برای اندام سیب شکل، کت‌های راسته ی جلو باز، یقه های V و U شکل، لباس‌های آستین بلند، بلوز و تاپ هایی با جزئیات یا طرح‌های عمودی شکل، پارچه‌های لطیف و ظریف در قسمت بالاتنه، بلوزهای کوتاه تا بالای لگن، انواع دامن کوتاه و بلند، شلوار‌های گشاد و یا راسته است.

اندام ساعت شنی (کمر باریک)

بر طبق آمارها اندام به شکل ساعت شنی یا کمر باریک مورد پسند‌ترین اندام در میان خانم هاست. این فرم از بدن هیچ محدودیتی در پوشیدن لباس ندارد با این وجود، انحنای زیاد در قسمت سینه و باسن نیز ممکن است فرم بدن را نامتعادل کند.

اگر لباس یا تاپ‌هایی که عرض زیادی دارند را بپوشند، احتمالاً چاقتر از آنچه هستند به نظر خواهند رسید. هر لباس بلندی که کمربند داشته باشد و کمر را متناسب‌تر نشان دهد ایده آل است.

پارچه‌های براق، نرم، لطیف و ملایم  مثل پارچه ابریشمی، می‌تواند به شکل لباس، بلوز و یا دامن باشند مناسب تر به نظر می رسند. بهتر است لباسی را انتخاب شود که خط کمر داشته باشد. استفاده از گردن بندهای کوتاه یا متوسط بسیار عالی است.

اندام راسته و استخوانی (مستطیل)

این مدل اندامها مربوط به افراد خوش شانسی است که می‌توانند هر مدل لباسی را بپوشند. این نوع اندام، ایده‌آل مدلهای فشن شوهای لباس می‌باشد. پوشیدن بلوز و دامن جلوه خوبی به این مدل اندام می‌دهد. این گروه می‌توانند به راحتی لباس‌های چهارخانه، راه راه (حتی با راه‌های افقی) و گلدار (حتی با گل‌های درشت) بپوشند. این افراد تنها باید از پوشیدن لباسهای خیلی تنگ و چسبان خودداری کنند.

تمام این نکات راهکارهایی است برای بهتر نمایان شدن اندام و ظاهر ما. ولی باید بدانیم که اینها قانون محض نیست. بنابراین حتی اگر دامن یا تاپی با گروه اندام شما سازگار نیست، ولی شما آن را دوست دارید و با پوشیدنش احساس خوبی پیدا می کنید، از مد و قوانین آن پیروی نکنید و سعی کنید آنچه را بپوشید که با آن احساس خوبی دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *