دانستنیهای پوشاک

شناخت انواع پارچه و خصوصیات آنها

همانطور که می‌دانید انتخاب صحیح پارچه برای دوخت انواع لباس بسیار مهم است، شما باید پارچه را با توجه به مدل مانتو و کاربرد آن انتخاب کنید. کیفیت پارچه بستگی به مواد به کار رفته در تولید آن دارد، در انواع مختلف پارچه کتان، پارچه نخی، پارچه جیر، پارچه چرمی، پارچه ویسکوز، پارچه کنفی، پارچه ساتن و … تولید می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع پارچه و ویژگی های آنها بیشتر آشنا شوید.

پارچه

به یک لایه انعطاف پذیر از نخ ها و الیاف طبیعی و مصنوعی در هم تنیده شده گفته می شود. الیاف طبیعی شامل پشم، کتان، ابریشم و پنبه است. الیاف پارچه مصنوعی شامل ابریشم مصنوعی، نایلون و پلی استر است.

انواع پارچه

برای ساخت پارچه های مختلف از مواد مختلفی استفاده می‌شود، با توجه به مواد به کار رفته در ساخت پارچه، پارچه‌های مختلفی داریم، در اینجا به انواع پارچه های پرکاربرد و ویژگی های آنها می‌پردازیم.

مونیک پوش

پارچه لی

پارچه لی همان جین است که با برند لی در ایران شناخته می‌شود. انواع پارچه جین شامل پنبه‌ای، کاغذی، ضخیم، کشی و غیر کشی است. این پارچه استحکام و مقاومت بالایی دارد. از این نوع پارچه در دوخت انواع مانتو، شلوار، کیف، کفش و … استفاده فراوانی دارد. به دلیل سبکی و زیبایی خاصی که دارد همه سلیقه ها را شامل می‌شود و هرگز از مد نمی‌افتد. از گیاهان برای رنگ آمیزی این نوع پارچه استفاده می شود.

پارچه نخی

پارچه نخی همان پارچه پنبه‌ای است که به آن پارچه نخی می‌گویند. از خواص آن می‌توان به خنک، نرم، مقاوم و بدون ایجاد حساسیت و گوله نشدن اشاره کرد. از آنجایی که لباس‌های نخی قابلیت تنفس دارند، گرمای بدن را به بیرون منتقل می‌کنند و طراوت و شادابی را برای بهار و تابستان ایجاد می‌کنند. در طرح ها و رنگ های مختلف و بسته به الیاف مورد استفاده در تولید در سه نوع طبیعی، مصنوعی و مخلوط موجود می باشد.

برای دیدن لباس های پنبه‌ای و راحتی مونیک پوش اینجا کلیک کنید.

پارچه کتان

نوع دیگر پارچه، پارچه کتان است. برای تهیه این نوع پارچه از گیاه کتان استفاده می‌شود. لباس‌های کتان به دلیل جذب آب و خنک بودن در بهار و تابستان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. از کتان برای دوخت رومیزی، رو مبلی، حوله، پیشبند، کیف و … هم استفاده می‌شود. سطحی صاف و براقی دارند. از آنجایی که کتان هنگام شستن تغییر اندازه دارد، بهتر است قبل از برش یک بار آن را بشویید.

پسند‌ترین اندام در میان خانم هاست. این فرم از بدن هیچ محدودیتی در پوشیدن لباس ندارد با این وجود، انحنای زیاد در قسمت سینه و باسن نیز ممکن است فرم بدن را نامتعادل کند.

اگر لباس یا تاپ‌هایی که عرض زیادی دارند را بپوشند، احتمالاً چاقتر از آنچه هستند به نظر خواهند رسید. هر لباس بلندی که کمربند داشته باشد و کمر را متناسب‌تر نشان دهد ایده آل است.

پارچه‌های براق، نرم، لطیف و ملایم  مثل پارچه ابریشمی، می‌تواند به شکل لباس، بلوز و یا دامن باشند مناسب تر به نظر می رسند. بهتر است لباسی را انتخاب شود که خط کمر داشته باشد. استفاده از گردن بندهای کوتاه یا متوسط بسیار عالی است.

پارچه ابریشمی

از پیله‌های کرم ابریشم برای تولید پارچه ابریشم استفاده می‌شود. پارچه ابریشمی بسیار نرم و براق موجود در رنگ‌های مختلف است. ابریشم طبیعی هنگام سوختن بوی موهای سوخته می‌دهد. از این پارچه گران قیمت و ظریف برای دوخت انواع شال، مانتو، کراوات، کت و شلوار و … استفاده می‌شود.

مها مربوط به افراد خوش شانسی است که می‌توانند هر مدل لباسی را بپوشند. این نوع اندام، ایده‌آل مدلهای فشن شوهای لباس می‌باشد. پوشیدن بلوز زنانه و دامن جلوه خوبی به این مدل اندام می‌دهد. این گروه می‌توانند به راحتی لباس‌های چهارخانه، راه راه (حتی با راه‌های افقی) و گلدار (حتی با گل‌های درشت) بپوشند. این افراد تنها باید از پوشیدن لباسهای خیلی تنگ و چسبان خودداری کنند.

تمام این نکات راهکارهایی است برای بهتر نمایان شدن اندام و ظاهر ما. ولی باید بدانیم که اینها قانون محض نیست. بنابراین حتی اگر دامن یا تاپی با گروه اندام شما سازگار نیست، ولی شما آن را دوست دارید و با پوشیدنش احساس خوبی پیدا می کنید، از مد و قوانین آن پیروی نکنید و سعی کنید آنچه را بپوشید که با آن احساس خوبی دارید.

چرم طبیعی

پوست بز، گوسفند، گوساله، مار، کوسه و دیگر حیوانات در هنگام دباغی به پارچه چرم طبیعی تبدیل می‌شود. چرم به دلیل گرمی که دارد برای دوخت انواع لباس‌های زمستانی استفاده می‌شود. در تولید لباس، مبلمان، کفش و … استفاده می‌شود، قیمت این نوع پارچه گران است.

چرم مصنوعی

این نوع چرم ترکیبی از لایه پی وی سی و لایه پوششی است. از آنجا که این پارچه با مواد شیمیایی تولید می‌شود، نسبت به چرم طبیعی ارزان تر و قیمت مناسب تری دارد.

روش های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

با توجه به شباهت هایی که بین چرم طبیعی و مصنوعی وجود دارد، تشخیص آنها هنگام خرید کفش، کیف، دستکش و … بسیار مهم است. بنابراین در این قسمت به چند روش برای تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی اشاره می‌کنیم:

  • روی چرم طبیعی صاف و یک دست نیست، قسمت‌های مختلف آن ضخامت متفاوتی دارند، در حالی که چرم مصنوعی صاف و یک دست است.
  • نقوش رویه چرم یکنواخت و منظم نیست، اما چرم مصنوعی دارای نقش و نگارهای منظمی است.
  • برخلاف چرم مصنوعی، چرم طبیعی تحت فشار جمع می‌شود.
  • چرم طبیعی و مصنوعی بوهای متفاوتی دارند. چرم اصل هنگام سوختن بویی شبیه خز سوخته حیوانات می‌دهد، در حالی که چرم مصنوعی در هنگام سوختن بوی پلاستیک می‌دهد.
  • برخلاف مواد مصنوعی، چرم طبیعی آب را جذب می کند.
  • پشت چرم طبیعی فشرده شده است، در حالی که چرم مصنوعی رزوه شده است.
  • انعکاس نور بر روی چرم طبیعی با نگاه کردن به آن زیر خورشید حالت یکنواخت ندارد.
  • هنگامی که چرم طبیعی لمس می‌شود، گرما را به پوست منتقل می‌کند زیرا از پوست حیوانات ساخته شده است.
  • اگر چرم طبیعی را در رنگ های مختلف دیدید تعجب نکنید زیرا مانند چرم مصنوعی می‌توان آن را در حین تولید رنگ کرد.

م برای تولید پارچه ابریشم استفاده می‌شود. پارچه ابریشمی بسیار نرم و براق موجود در رنگ‌های مختلف است. ابریشم طبیعی هنگام سوختن بوی موهای سوخته می‌دهد. از این پارچه گران قیمت و ظریف برای دوخت انواع شال، مانتو، کراوات، کت و شلوار و … استفاده می‌شود.

مها مربوط به افراد خوش شانسی است که می‌توانند هر مدل لباسی را بپوشند. این نوع اندام، ایده‌آل مدلهای فشن شوهای لباس می‌باشد. پوشیدن بلوز و دامن جلوه خوبی به این مدل اندام می‌دهد. این گروه می‌توانند به راحتی لباس‌های چهارخانه، راه راه (حتی با راه‌های افقی) و گلدار (حتی با گل‌های درشت) بپوشند. این افراد تنها باید از پوشیدن لباسهای خیلی تنگ و چسبان خودداری کنند.

تمام این نکات راهکارهایی است برای بهتر نمایان شدن اندام و ظاهر ما. ولی باید بدانیم که اینها قانون محض نیست. بنابراین حتی اگر دامن یا تاپی با گروه اندام شما سازگار نیست، ولی شما آن را دوست دارید و با پوشیدنش احساس خوبی پیدا می کنید، از مد و قوانین آن پیروی نکنید و سعی کنید آنچه را بپوشید که با آن احساس خوبی دارید.

پارچه ساتن

در تولید ساتن از ابریشم، نایلون، ابریشم مصنوعی، پلی استر و غیره استفاده می‌شود. ساتن به دلیل وزن کم و ظرافت نیاز به مراقبت زیادی دارد. ساتن صاف و براق است و در پوشاک زنانه کاربرد زیادی دارد.

پارچه مخملی

مخمل نوعی پارچه کرکی ساخته شده از ابریشم، پنبه و پشم است. تهیه و تولید مخمل کاری بسیار دشوار است که آن را به یکی از لباس‌های سلطنتی تبدیل کرده است. موارد مصرف این نوع پارچه شامل لباس، پرده روتختی و غیره استفاده می‌شود.

پارچه ویسکوز

پارچه ویسکوز یا پارچه ریون یک الیاف طبیعی است که منشا گیاهی (سلولزی) مانند پنبه و کتان دارد. پارچه ویسکوز در یک فرآیند شیمیایی از دو نوع الیاف پرز کوتاه و الیاف پرز بلند ساخته می‌شود. استحکام کمی دارد و ویسکوز (ریون) برای دوخت لباس زنانه، لباس مردانه، رومیزی و … استفاده می‌شود. پارچه های ویسکوز به دلیل خنکی که ایجاد می‌کنند در تابستان بسیار محبوب هستند. باید بدانید که پارچه ویسکوز جذب رطوبت بالایی دارد و گاهی 50 درصد بیشتر از پنبه است. باید بدانید که پارچه ویسکوز با جذب رطوبت استحکام خود را از دست می‌دهد، به عبارت دیگر خیس کردن پارچه ویسکوز عمر مفید آن را کوتاه می‌کند. از آنجایی که ویسکوز ساخته دست بشر است، به آن الیاف “ساخته دست بشر” نیز می‌گویند. ممکن است با خود بگویید که الیافی مانند نایلون و پلی استر نیز ساخته دست بشر هستند، پس چرا آنها را ساخته دست بشر نمی نامیم؟ برای این سوال باید توجه داشت که الیاف نایلون و پلی استر از نفت مشتق شده و کاملاً مصنوعی هستند در حالی که الیاف ویسکوز با این مدل مطابق نیستند و «دست ساز» هستند.

پارچه پشمی

از پوست و پشم بز، گوسفند، خرگوش و بز برای تولید پارچه های پشمی استفاده می‌شود، بنابراین پشم یک الیاف طبیعی است. به دلیل خاصیت ارتجاعی، پشم پس از شستشو شکل خود را حفظ می‌کند. لباس‌های پشمی با حفظ دما به تعادل دمای بدن کمک می‌کند. در مقایسه با سایر الیاف، الیاف پشم دوام بیشتری دارند.

پارچه لمه

لمه از نخ های رنگی و الیاف براق درست می‌شود. این نوع پارچه به دلیل زیبایی که دارد در بین خانم ها طرفداران زیادی دارد و به دلیل ماندگاری در ساخت لباس‌های مختلف استفاده می‌شود. هنگام شستن لمه نگران وضعیت حالت دنده‌ای آن نباشید، زیرا تعدادی از پولک‌های اضافی آن کمی شسته می‌شوند. لمه رنگ های مختلفی دارد، شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود رنگ مورد علاقه خود را برای لباس خود انتخاب کنید.

پارچه حریر

حریر نوعی ابریشم نازک است که از الیاف طبیعی ساخته شده است. ابریشم انواع مختلفی دارد مانند حریر ساتن، کرپ حریر، ابریشم پرده و غیره.

پارچه کنفی

پارچه کنفی دارای حس و تنوع فوق العاده ای در بافت و ظاهر است. پارچه کنفی بیشتر برای تزیین وسایل عروسی استفاده می‌شود. به دلیل استفاده از آن در مواد هنری و طراحی لباس بسیار محبوب است.

پارچه نایلونی

نایلون به دلیل خاصیت ارتجاعی و سایشی بالا در ساخت جوراب استفاده می‌شود.

پارچه بنگالین

ابریشم، پشم و الیاف مصنوعی برای تولید بنگالین استفاده می شود. نام خود را از بنگال گرفته است زیرا اولین بار در آنجا تولید شد.

پارچه ژرژت

ژرژت پارچه ای نرم و بافتی زیبا دارد. برای ساخت ژرژت از ابریشم یا پلی استر استفاده می‌شود و کمی سنگین تر از ابریشم است.

پارچه لینن

لینن نوعی پارچه کنفی است که از الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته شده است. هر چه درصد پنبه در مقایسه با درصد پلی استر بیشتر باشد، کیفیت لنین بهتر است. برای شستن لینن از ماشین لباسشویی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *