دانستنیهای پوشاک

راهکارهای صحیح نگهداری و مراقبت از لباس

پوشاک زنانه

یکی از مهم‌ترین مسائل در زمینه لباس، روش صحیح نگهداری و استفاده از آن است. به طوری که امروزه به یک مشکل اصلی برای خانم‌ها تبدیل شده است. از این رو دانستن روش‌های صحیح نگهداری از لباس به شما دوستان عزیز، در حفظ کیفیت و کاهش هزینه‌های اضافی کمک خواهد کرد.
یکی از مهم‌ترین نکاتی که بانوان باید به آن توجه داشته باشند؛ خرید لباس‌هایی با کیفیت بالا در دوخت، طراحی، تزیینات و پارچه به کار رفته است. هر چه لباس کیفیت بیشتری داشته باشد عمر آن نیز بیشتر خواهد بود. این یک قانون اولیه برای افزایش عمر لباس است. البته موارد دیگری هم در شست و شو و نگهداری لباس وجود دارد که باعث بهبود کیفیت و افزایش ماندگاری لباس می شود. این موارد شامل:

1- دقت در نحوه شستشو لباس و اتو کشی برای افزایش طول عمر لباس

پیش از شستشوی لباس ها، مثل شلوار و شلوارک مردانه بیرونی جیب های لباس را تخلیه کرده، زیپ و دکمه‌های آن را ببندید و لباس را وارونه کنید تا هنگام شستشو آسیب کمتری ببیند. سپس به موارد زیر در حین شستشو و پس از آن توجه نمایید:

توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی

حتما در حین شستن لباس‌ها، ظرفیت ماشین لباسشویی را رعایت کنید. چه اینکه لباس‌ها را کمتر از ظرفیت، و چه بیشتر از ظرفیت ماشین لباسشویی بریزید می‌تواند به بافت لباس‌ها آسیب برساند. بنابراین سعی کنید که در هنگام شستن لباس‌ها، ظرفیت دقیق ماشین لباسشویی را رعایت نمایید.

شستن مرتب لباس‌ زیر و جوراب

پس از هر بار مصرف لباس‌های داخلی مانند جوراب و لباس‌ زیر، حتما آن‌ها را به‌ خوبی بشویید. علاوه بر تامین بهداشت، شست‌وشوی مرتب از ایجاد بوی بد در این گونه لباس‌ها جلوگیری می‌کند و ایجاد ناراحتی برای دیگران را کاهش می‌دهد. بنابراین شست‌وشوی منظم و مرتب لباس‌های داخلی یکی از الزامات لازم است.

استفاده از خشک‌شویی

برای پارچه‌های حساس و کیفیت بالا همچون ساتن، مخمل، ابریشم، پارچه‌های دست دوز شده و لباس‌های رسمی، از خشک‌شویی استفاده کنید تا عمر و ماندگاری آن‌ها افزایش یابد. شست و شوی معمولی این پارچه‌های حساس می‌تواند بافت آن‌ها را آسیب ببیند اما خشک‌شویی با حفظ بافت و دوام، عمر استفاده از این لباس‌ها را افزایش می‌دهد.

مونیک پوش

تفکیک صحیح لباس در هنگام شست‌وشو

ملافه ها، روبالشی ها، حوله ها و لباس های پرزدار را بهتر است جدا از سایر لباس ها شست و شو دهید. این کار باعث می شود پرزها یا الیاف این لباس ها به لباس های دیگر نچسبد و ظاهر زیبایی آنها را خدشه دار نکند. بنابراین جدا کردن این لباس ها قبل از شستشو باعث افزایش زیبایی و عمر لباس ها می شود.

شستن لباس‌های حساس با دست

لباس‌هایی با بافت نازک و لطیف، مانند لباس تور، لباس حریر، لباس ‌زیر و شلوارک ساحلی مردانه را به ‌منظور بهینه ‌تر شدن طول عمر و ماندگاری ‌شان بهتر است با دست شست‌وشو دهید. همچنین شستن لباس های زیر با دست می‌تواند از انتقال باکتری‌ها و عفونت به سایر لباس‌ها جلوگیری کند.
بنابراین شستن با دست لباس‌های ظریف و لباس‌ زیر به ‌جای ماشین لباسشویی، باعث کاهش خراشیدگی، فرسودگی زودرس و حفظ طول عمر آن‌ها می‌شود.

استفاده از شوینده مناسب

استفاده از مواد شوینده مناسب و با PH متعادل می‌تواند از بروز بیماری‌های پوستی مانند خارش و اگزما در افراد جلوگیری کند. همچنین استفاده از شوینده‌های مناسب بافت لباس‌ها را حفظ کرده و طول عمر آن‌ها را افزایش می‌دهد. بهترین شوینده‌ها، موادی با PH نزدیک به خنثی هستند که برای پوست انسان و بافت لباس، کمترین آسیب را وارد می‌کنند.
بنابراین استفاده از شوینده‌های مناسب و طبیعی می‌تواند علاوه بر بهداشت پوست، عمر لباس‌ها را نیز افزایش دهد.

خودداری از تابش مستقیم نور

تابش مستقیم نور و آفتاب باعث رنگ پریدگی، فرسودگی بافت و تغییر رنگ لباس‌های رنگی می‌شود. همچنین قرار گرفتن لباس‌ها برای مدت طولانی در محیط با نور مستقیم، باعث ضعیف شدن تاروپود لباس و کاهش عمر مفید آن‌ها می‌گردد.
بنابراین بهتر است لباس‌های رنگی را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید تا طول عمر آن‌ها حفظ شود.

دقت در اتوکشی لباس‌ها

برای جلوگیری از برق زدن لباس هنگام اتوکشی، حتما لباس ها را پیش از اتو کردن از پشت و رو کنید و مقداری آب یا مرطوب کننده روی آن ها بپاشید. پاشیدن آب یا مرطوب کننده باعث می شود که لباس ها در زیر گرمای اتو، خشک نشوند و از برق زدن جلوگیری به عمل آید. از اتوکشی برخی لباس ها که بافت کشی دارند مثل لگ شاین و پارچه های استرچ خودداری کنید.

دمای مناسب شست‌وشو

از شستشوی لباس‌ها با آب بسیار سرد یا آب بسیار گرم پرهیز کنید. زیرا استفاده از آب خیلی گرم یا خیلی سرد باعث آسیب دیدن بافت لباس و تسریع فرسودگی آن می‌شود. بهتر است برای شستن لباس‌ها از دمای متوسط 30 تا 40 درجه سانتی گراد استفاده کنید تا کیفیت و ماندگاری بیشتری داشته باشید.

شستن لباس‌های زمستانی

پارچه های بافت بهتر است با استفاده از آب سرد شستشو داده شوند. زیرا شست و شوی این نوع پارچه ها با آب سرد مانع از خراشیدگی بافت و از بین رفتن شکل لباس می شود.
آب سرد موجب می شود بافت پارچه دست نخورده بماند و اشکال ناخواسته ای ایجاد نشود. بنابراین شستشوی پارچه های بافت با آب سرد می تواند طول عمر آنها را افزایش دهد.

شستن لباس پس از عرق نمودن

عرق بدن به دلیل داشتن آنزیم و چربی موجب ایجاد لک در لباس های رنگی می شود. بنابراین پس از انجام فعالیت های سخت بدنی به منظور جلوگیری از ایجاد لک های نامرتب در لباس هایتان، هرچه سریع تر آنها را شست و شو دهید.
شستشوی فوری لباس هایی که عرق کرده اید باعث می شود لک های ناخوشایند کمتری ایجاد شود و زودتر از بین بروند. بنابراین شستشوی فوری لباس های عرق کرده می تواند از آسیب رساندن بیشتر به رنگ لباس جلوگیری کند.

شستن لباس‌های سفید

بهتر است لباس‌های سفید را به ‌صورت جداگانه و در یک دوره شست‌وشوی مجزا نسبت به دیگر لباس‌ها شست‌وشو دهید. این کار باعث می‌شود لک‌ها و ذرات رنگی از لباس‌های رنگی به لباس‌های سفید منتقل نشوند و از بروز آسیب به بافت لباس‌های سفید جلوگیری به عمل آید.
بنابراین جدا کردن لباس‌های سفید از سایر لباس‌ها قبل از شستشو می‌تواند ماندگاری و زیبایی آن‌ها را حفظ کند.

شستن لباس‌ هایی با رنگ غیر ثابت

لباس‌هایی که باعث رنگ پذیری بیشتر سایر لباس‌ها می‌شوند بهتر است بصورت جداگانه و در یک دوره شست‌وشوی مجزا شست‌وشو گردند تا از رنگ افتادن لباس‌های دیگر جلوگیری شود.
به عنوان نمونه بافت اکثر حوله‌ها و پارچه‌های حوله‌ای صورتی است و به هنگام شست‌وشوی اولیه مقدار زیادی رنگ تلف می‌کنند. بنابراین برای جلوگیری از اینکه رنگ آنها به لباس‌های دیگر بلند شود بهتر است شست‌وشوی آنها را جداگانه انجام دهید.

2- دقت در نگهداری و آویختن لباس برای افزایش ماندگاری

کیفیت پارچه و روش شستشو فقط دو تا از عوامل موثر در طول عمر و زیبایی لباس هستند. نحوه نگهداری، آویزان کردن و تا کردن لباس‌ها نیز نقش بسیار مهمی دارند که باید با دقت کامل انجام شوند. در ادامه برخی از نکات مهم در این زمینه را شرح می دهیم.

آویختن لباس‌ های کش بافت ممنوع

ژاکت و لباس های کش بافت به دلیل داشتن انعطاف پذیری بیشتر، سریع تر از بقیه لباس ها از شکل اصلی خود خارج می شوند. بنابراین برای حفظ ماندگاری و طول عمر این نوع لباس ها، آنها را باید به صورت تا شده در کشو قرار دهیم.
به طور کلی می توان گفت نگهداری پارچه‌های کش بافت کمی دشوارتر از بقیه لباس هاست. بنابراین تا کردن مناسب و قرار دادن درست آنها بعد از استفاده می تواند تا حد زیادی در حفظ شکل و زیبایی آنها موثر باشد.

مرتب نمودن کمد لباس

مرتب کردن و نظم بخشیدن به کمد لباس و چیدن درست لباس‌هایتان از ایجاد ساییدگی، چروک، گم و گور شدن آنها جلوگیری می‌کند. همچنین چیدن مناسب لباس‌ها به شما کمک می‌کند همیشه به راحتی لباس مورد نظرتان را پیدا کنید.
بنابراین مرتب نگه داشتن لباس‌ها و کمد، نه تنها به حفظ زیبایی و ماندگاری آن‌ها کمک می‌کند، بلکه موجب می‌شود در کمترین زمان ممکن لباس مورد نظر را پیدا کنید.

چوب ‌لباسی مناسب

استفاده از چوب لباسی نامناسب مانند چوب‌ های گالوانیزه می‌تواند در صورتی که لباس‌ها مرطوب باشند، باعث زنگ زدن آن‌ها شود. بهترین چوب‌ لباسی آن هایی هستند که از جنس پلی‌استر باشند و دارای منحنی ملایم باشند که از آسیب ‌رساندن به بافت لباس‌ها جلوگیری می‌کنند.
بنابراین استفاده از چوب‌ لباسی مناسب و از جنس طبیعی می‌تواند طول عمر لباس‌ها را افزایش دهد.

جابه‌جایی لباس

برای جلوگیری از پوسیدگی و بو گرفتن لباس‌ها، یکی دو بار در هفته لباس‌ها را جابه‌جا کنید تا با تهویه مطلوب و دسترسی هوای تازه به آنها، از ایجاد مشکلات نظیر رشد باکتری و عفونت جلوگیری شود.
هرچند وقت یکبار خارج کردن لباس‌ها از کمد و تغییر مکان آنها می‌تواند باعث شود هوای تازه بهتری به لباس‌ها برسد و از رشد باکتری‌ها و بو گرفتن جلوگیری شود. بنابراین این کار ساده می‌تواند طول عمر لباس‌ها را افزایش دهد.

پاک کردن سریع لباس

لکه‌های ناشی از خون، غذا، چربی و مایعات را هرچه سریع‌تر با پاک‌کننده مناسب از لباس حذف کنید و آن را فورا شست‌وشو دهید. هر چقدر لکه بیشتر بر روی لباس بماند، زمان بیشتری برای حذف آن نیاز خواهد بود و بعضی لکه‌ها ممکن است قابل حذف باقی نمانند.
بنابراین برای حفظ زیبایی و ماندگاری لباس‌ها در برابر لکه‌ها، بهتر است آن‌ها را هرچه زودتر پس از لکه زدن شست‌وشو دهید. شست‌وشوی سریع و نگهداری مناسب لباس‌ها می‌تواند طول عمر آنها را افزایش دهد.

استفاده از پرز گیر

استفاده از پرزگیر برای پاکسازی و جدا کردن پرز، گرد و غبار از روی لباس‌ها یک روش موثر برای افزایش طول عمر آن هاست.
حذف پرز، گردوغبار و ذرات از روی لباس‌ها نه تنها از نظر بصری باعث زیبایی بیشتر آنها می‌شود، بلکه عمر لباس‌ها را طولانی‌تر می‌کند. چرا که این ذرات باعث می‌شوند لباس‌ها زودتر فرسوده و خراب شوند. بنابراین استفاده دوره‌ای از پرزگیر می‌تواند به حفظ زیبایی و کارایی بیشتر لباس‌ها بینجامد.

ترمیم سریع لباس

هر گونه پارگی، ساییدگی و خراشی که بر روی لباس پیدا می کنید را هر چه سریع تر تعمیر کنید. ترمیم سریع آسیب ها مانع از گسترش آنها و خراب شدن سریع لباس می شود. هر چه زودتر پارگی و خراش ها را با نخ یا کیت تعمیر لباس تعمیر کنید تا از گسترش آنها جلوگیری شود. همچنین از مواد ترمیمی مخصوص و کیفیتی استفاده کنید تا لکه یا برجستگی ناشی از تعمیر ایجاد نشود.
بنابراین تعمیر سریع آسیب های وارد به لباس می تواند طول عمر آنها را افزایش دهد.

مام مناسب

بسیاری از انواع مام‌ها باعث ایجاد لک و کدر در زیر بغل لباس‌های رنگی می‌شوند و به بافت و زیبایی آن‌ها آسیب می‌رسانند. بنابراین از انواع مام بدون لک استفاده کنید که از ایجاد لک و خرابی بافت لباس جلوگیری می‌کنند. مصرف مام بدون لک می‌تواند از زودتر خراب شدن لباس‌هایتان جلوگیری کند. استفاده از مام‌های بی لک و کیفیتی می‌تواند به حفظ زیبایی و کارایی بیشتر لباس‌های رنگی کمک کند. بنابراین انتخاب یک مام کیفیتی و مناسب برای خودتان اهمیت دارد.

3- اصول مراقبت از لباس با جنس های مختلف

به ‌طور کلی نحوه نگهداری صحیح از انواع پارچه با الیاف مختلف به شما بانوان عزیز در نگهداری صحیح لباس کمک شایانی خواهد نمود. بر همین اساس اصول نگهداری صحیح پارچه‌ها عبارت است از:

نگهداری از پارچه پشم و ابریشم

برای شستن لباس‌های حریری، پشمی و ترمه بهتر است از آب سرد و شامپوهای ملایم و بدون رنگ مانند شامپوی بچه استفاده کنید. ژاکت‌های پشمی را بهتر است به صورت افقی روی بند لباس بگذارید تا خشک شوند و قبل از خشک شدن کامل آنها را کمی جمع کنید تا شکل اولیه را حفظ کنند.
بهتر است الیاف پشمی را آویزان نکنید و در مکان خنک و تاریک نگهداری کنید. لباس‌های ابریشمی هم را سعی کنید برای مدت طولانی آویزان نگذارید. در کل استفاده محدود از لباس‌های ابریشمی را به دلیل هزینه بالا و ظرافت بیشتر آنها توصیه می‌کنیم.

نگهداری از لباس‌هایی با جنس پنبه و کتان

برای شستن لباس‌های پشمی، حریری و ترمه از آب سرد استفاده کنید تا بافت آنها حفظ شود. بعضی از این لباس‌ها ممکن است آب‌ پذیر شوند.
برخی از این لباس‌ها ممکن است رنگ پس دهند که با استفاده از اسپری نشاسته می‌توان آنها را به حالت اول برگرداند. برای اتو کردن این لباس‌ها بهتر است آنها را وارونه اتو کنید.
لباس‌های پنبه‌ای و کتانی هنگام شست‌وشو آب زیادی جذب می‌کنند که ممکن است منجر به کشیدگی و خرابی بافت لباس شود. پس در شست‌وشوی این لباس‌ها دقت کنید کاملا آب‌ گیری نشوند.

نگهداری از لباس‌هایی با جنس پلی‌استر، ریون، نایلون

شست و شوی این لباس‌ها بسیار راحت بوده و نیاز به روش خاصی ندارد. اما در هنگام اتو نمودن این نوع لباس‌ها باید از حرارت دیدن زیاد جلوگیری کنید. چون باعث سوختن و جمع شدن بافت این‌ گونه لباس‌ها می‌شود. به طور کلی لباس¬های جنس پلی‌استر، ریون، نایلون؛ به طور معمول در صورت نگهداری صحیح از عمر بسیار طولانی نسبت به سایر لباس ها برخوردار است. استفاده از آن ها را فقط در زمان فعالیت¬های ورزشی پیشنهاد می¬کنیم؛ چون باعث افزایش تعرق و ایجاد بوی ناخوشایند در بدن فرد می شود. همچنین حتما در هنگام استفاده از این نوع لباس¬ها از نزدیک شدن به وسایل گرمایشی خودداری نماید؛ چون احتمال آتش گرفتن لباس وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *