دانستنیهای پوشاک

نکات و اصول مهم نگهداری از لباس، قسمت اول

مونیک پوش

بعد از خرید هر محصولی، برای افزایش عمر مفید آن، باید به نکات مراقبتی ویژه آن توجه کرد. اکثراً داخل لباس‌ها، نکات مهمی برای نگهداری و نحوه شستشوی آن‌ها درج شده است. این نکات به شما کمک می‌کنند تا بهتر لباس خود را بشناسید و بتوانید به بهترین نحو مراقبت کنید و در نتیجه عمر مفید آن را افزایش دهید. در این برچسب‌ها، نوع و درصد الیاف تشکیل دهنده لباس و نحوه شستشوی آن به شکل نمادین توضیح داده شده است.

نکاتی که به افزایش طول عمر لباس کمک می کنند

برای دسته‌ای از علاقه‌مندان به مد که به محیط زیست اهمیت می‌دهند، افزایش عمر مفید لباس‌ها، اولین قدم برای ساخت یک کمد لباس اخلاقی و پایدار است. رعایت نکات مربوط به نگهداری لباس‌ها، نه تنها باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما می‌شود، بلکه باعث کاهش مصرف نیز می‌شود و به ساخت جهانی سبزتر کمک می‌کند. برای نگهداری لباس‌های با ارزش خود، می‌توانید به انجام کارهای زیادی بپردازید تا لباس‌های شما ظاهر نو و زیبای خود را حفظ کنند. با رعایت نکات زیر، می‌توانید عمر مفید لباس‌های خود را افزایش دهید.

لباس راحتی زنانه

لباس هایی بخرید که کیفیت بهتری داشته باشند

پیشنهاد من این است که همیشه به دنبال خرید لباس‌هایی با مواد اولیه با کیفیت باشید. این لباس‌ها ممکن است گران‌تر باشند، اما به مدت زمان بیشتری دوام می‌آورند. به عبارت دیگر، خرید لباس‌های با کیفیت، باعث کاهش مصرف و تولید پسماندهای لباس می‌شود که در نتیجه به حفظ محیط زیست کمک می‌کند. به علاوه، با خرید لباس‌های با کیفیت، هم می‌توانید از صرفه‌جویی در هزینه و هم از کاهش مصرف بهره‌مند شوید.
از طرف دیگر، لباس‌های کم کیفیت معمولاً در کمترین زمان ممکن خراب می‌شوند و باید آن‌ها را دور بریزید. به علاوه، مواد اولیه ای که برای تهیه این لباس‌ها استفاده می‌شود، ممکن است برای محیط زیست مضر باشد. لذا، انتخاب لباس‌های با کیفیت با توجه به مدت زمان استفاده و تاثیر آن بر محیط زیست، یک انتخاب هوشمندانه است.
در نهایت، با رعایت نکات مربوط به نگهداری لباس‌ها، می‌توانید عمر مفید لباس‌های خود را افزایش دهید. به عنوان مثال، شستشوی مناسب، خشک کردن به درستی، استفاده از آب خنک، نگهداری به درستی، تعمیر لباس‌ها، جدا کردن لباس‌های رنگدانه دار و بازیافت لباس‌های قدیمی، پیشنهاداتی هستند که می‌توانید برای نگهداری لباس‌های خود به کار ببرید.

به دستورالعمل شستشوی هر لباس دقت کنید

نگهداری صحیح و شستشوی درست، بخشی اساسی از نگهداری لباس‌های شماست. بیشتر لباس‌ها دارای برچسب شستشو هستند که دستورالعمل‌های مربوط به شستشو را بیان می‌کند. این دستورالعمل‌ها نحوه شستشو، دمای آب، نحوه خشک کردن و سایر مشخصات مربوط به شستشو را بیان می‌کنند. به عنوان مثال، برخی از لباس‌ها را نباید با آب گرم شستشو دهید، مثلا بعضی از تیشرت زنانه ها جنس لطیف و نازکی دارند وه ممکن است دمای بالای آب آنها را از فرم اولیه خود بندازد. برخی دیگر را نباید آویزان کنید و بعضی از آن‌ها را نباید اتو کرد. اگر این دستورالعمل‌ها را نادیده بگیرید، ممکن است باعث خرابی لباس شوید.
در علاوه، برای نگهداری لباس‌های شما، باید به چند نکته دیگر هم توجه کنید. به طور مثال، از جمله این نکات می‌توان به جدا کردن لباس‌های رنگدانه دار، استفاده از آب خنک، استفاده از مواد شستشوی مناسب، خشک کردن به درستی، نگهداری به درستی، تعمیر لباس‌ها و بازیافت لباس‌های قدیمی اشاره کرد. با رعایت این نکات می‌توانید عمر مفید لباس‌های خود را افزایش دهید و از هزینه‌های ناگهانی جلوگیری کنید.

از محصولات مراقبت از لباس استفاده کنید

برخی از لباس‌ها، حتی اگر با شوینده‌های ملایم شسته شوند، باز هم نرمی طبیعی و لطافت خود را از دست می‌دهند. همچنین، در برخی موارد ممکن است رنگ پارچه آسیب ببیند. بنابراین، بهتر است این لباس‌ها را فقط هر از گاهی شسته و در عوض، بین وعده‌های شستشو، از تمیزکننده‌های مخصوص لباس استفاده کنید. برای مثال بلوز مردانه تریکو ممکن است با شوینده های آنزیم دار رنگ مات و کهنه بخود بگیرد. با این روش، علاوه بر حفظ نرمی و لطافت لباس‌ها، می‌توانید از آسیب دیدن رنگ پارچه آن‌ها جلوگیری کنید.

سعی کنید لباس ها را با آب سرد بشویید

استفاده از آب سرد و مواد شوینده ملایم و کاهش استفاده از سفیدکننده، می‌تواند به افزایش عمر لباس‌های شما کمک کند. استفاده از آب سرد معمولاً برای لباس‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند و در عوض می‌تواند از رنگ پریدگی و شکستگی پارچه جلوگیری کند. علاوه بر آب سرد، استفاده از مواد شوینده ملایم نیز برای حفظ طول عمر لباس‌ها مهم است. همچنین، سفیدکننده را فقط در موارد نادر و لزومی به کار ببرید، زیرا می‌تواند به پارچه و رنگ لباس‌ها آسیب برساند.
همچنین، تلاش کنید تا حد امکان لباس‌های خود را با دست بشویید، به‌ خصوص اگر از پارچه‌های ظریف استفاده شده باشد. شستشو با دست، از خرابی لباس‌ها جلوگیری می‌کند و می‌تواند عمر مفید لباس‌های شما را افزایش دهد. اگر برای شستشوی لباس‌های خود از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، از برنامه شستشوی مناسب و دمای مناسب استفاده کنید که برای لباس‌های شما مناسب باشد.

لباس ها را در جای مناسبی بگذارید

برای حفظ لباس‌های ارزشمند و افزایش عمر آن‌ها، نباید آن‌ها را به هر جایی نیندازید یا به صورت آویزان قرار دهید. بهتر است لباس‌های ارزشمند را در داخل کاور یا پوشش مخصوص لباس قرار داده و از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید. همچنین، برخی از لباس‌ها مانند لباس‌های پشمی نباید آویزان شوند زیرا باعث تغییر شکل آن‌ها می‌شود. بهتر است آن‌ها را جایی مسطح قرار دهید. برای لباس‌هایی که باید آویزان شوند، از چوب لباسی مناسب استفاده کنید. به عنوان مثال، چوب لباسی نازک برای لباس‌های سنگین مانند کت مناسب نیست ولی مثلا برای آویزان کردن شلوارک مردانه بدلیل سبکی مناسب است، و برای لباس‌های سبک‌تر مانند پیراهن‌ها، چوب لباسی پلاستیکی مناسب است. همچنین، از چوب لباسی سیمی استفاده نکنید، زیرا باعث خراشیدگی و خرابی لباس‌ها می‌شود.
همچنین، برای حفظ لباس‌ها، بهتر است آن‌ها را در کمد نگه دارید. محلی که کمد قرار دارد بهتر است خشک و خنک باشد. در کمد هم سعی کنید لباس‌ها زیاد به هم نچسبند و جای تنفس داشته باشند. در این صورت، کمتر چروک می‌شوند و رنگ لباس‌ها به دلیل مالش با هم محو نمی‌شود. همچنین، اگر یکی از لباس‌ها تزئیناتی دارد، بهتر است لباس کناری آن را نخ کش نکند.

خشک کن ها لباس های زیبایتان را خراب می کنند

استفاده از حرارت خشک کن برای خشک کردن لباس‌ها نه تنها می‌تواند باعث کوچک شدن پارچه‌های لباس شود، بلکه می‌تواند الیاف آن‌ها را به مرور زمان خراب کند. برای حفظ عمر و کیفیت لباس‌های خود، بهتر است از روش خشک کردن طبیعی مانند آویزان کردن لباس‌ها در زیر آفتاب استفاده کنید. همچنین، اگر هنگام شستشو از مایع نرم کننده مخصوص استفاده کنید و سپس لباس‌ها را صاف قرار دهید تا خشک شوند، علاوه بر افزایش عمر لباس‌ها، هزینه کمتری برای انرژی خواهید پرداخت.

لک ها را هر چه زودتر پاک کنید

برای حفظ لباس‌های خود و افزایش عمر آن‌ها، اگر لکه‌ای روی لباس افتاد، باید در سریع‌ترین زمان ممکن آن را پاک کنید. بسیاری از لباس‌ها بعد از خشک شدن، لکه را کاملاً جذب می‌کنند و پاک نخواهند شد. در صورتی که لباس سفید باشد و شما می‌خواهید از سفیدکننده استفاده کنید، باید به یاد داشته باشید که هرچند لکه را از بین می‌برد، اما عمر لباس را کوتاه می‌کند. بهتر است از روش‌های طبیعی و ملایم برای پاک کردن لکه‌های لباس استفاده کنید، مانند استفاده از مایع شستشوی ملایم و یا از روش‌های خانگی مثل استفاده از خلال یا آب لیمو. در کل، برای نگهداری و افزایش طول عمر لباس‌ها، بهتر است به اصول مهم نگهداری لباس‌ها توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *