دانستنیهای پوشاک

لباس مناسب برای مقابله با عرق سوز و گرمای تابستان

پوشاک زنانه
در تابستان، مقابله با عرق سوز و گرما می‌تواند برای بسیاری از افراد چالش برانگیز باشد. بهترین راه برای مقابله با این مشکل، انتخاب لباس مناسب است. لباس‌های تنگ و سنگین را بهتر است اجتناب کنید و به جای آن‌ها، از لباس‌های نسبتاً خنک و راحت استفاده کنید. لباس‌هایی با پارچه‌های نساجی نفس‌گیر و سبک مانند پنبه، کتان و لینن، بهترین انتخاب برای تابستان است. همچنین، الیاف مصنوعی مانند پلی استر و نایلون را بهتر است از لیست انتخابات خود حذف کنید، زیرا این پارچه‌ها در برابر عرق سوز و گرما مقاومت کمتری دارند و می‌توانند باعث ایجاد عرق زیاد و ناراحتی شما شوند. همچنین، انتخاب رنگ‌های خنثی مانند سفید، خاکستری و آبی روشن نیز به شما در مقابله با گرما و عرق سوز کمک خواهد کرد. عرق‌ سوز شدن پوست در نتیجه مسدود شدن منافذ تعریقی پوست رخ می‌دهد که باعث محدودیت خروج و تبخیر عرق تولید شده توسط غدد تعریق می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که قطرات عرق در لایه‌های زیرین پوست بماند و التهابی سطحی روی پوست ایجاد کند که به آن عرق‌ سوز یا بثورات گرمایی می‌گویند. برای رفع عرق‌ سوز پوست، بهتر است بدن خود را خنک نگه داشته و آب کافی بنوشید. استفاده از دوش آب سرد و راه‌ حل‌های خانگی نیز می‌تواند کمک کننده باشد. در صورتی که باکتری‌های مولد بیماری نیز به علت وجود پوستی آسیب ‌پذیر، پوست به عرق‌ سوز دچار شود، می‌توان از درمان‌های اولیه همراه با مصرف آنتی‌بیوتیک استفاده کرد. البته تشخیص و مدیریت این حالت به عهده پزشک است و باید با او مشورت شود.
لباس زنانه
در فصل گرما، لباس‌های نخی، پنبه‌ای و کتانی با رنگ‌های روشن و طراحی گشاد، بهترین انتخاب برای پوشیدن هستند. استفاده از لباس‌های تنگ و پلاستیکی در فصل تابستان ممکن است باعث ایجاد بیماری‌های میکروبی و قارچی شود، به خصوص در افراد دارای پوست حساس مانند کودکان و افراد مسن. برای جلوگیری از اثرات آفتاب سوزی در فصل تابستان، می‌توانید با پوشیدن لباس‌های گشاد و مناسب از جنس پنبه و کتان، استفاده از کلاه، چتر و عینک آفتابی استاندارد و مصرف آب به میزان کافی، اقدام کنید. همچنین، اجتناب از قرار گرفتن در برابر نور خورشید در ساعاتی که گرمای آن اوج خود را می‌گیرد (از ساعت ۱۱ صبح تا ۳ بعدازظهر) نیز می‌تواند مفید باشد. در صورتی که در فصل تابستان با لباس نامناسب و عدم مصرف آب کافی، برای مدت طولانی در برابر نور خورشید قرار بگیریم، دچار آفتاب سوختگی و گرمازدگی می‌شویم. در این شرایط، به دلیل تعریق زیاد، بدن آب خود را از دست می‌دهد و تعادل آب و مواد شیمیایی بدن به هم میریزد که اگر عدم رسیدگی به آن ادامه یابد، می‌تواند منجر به مرگ شود. بهترین راه برای مبارزه با گرمازدگی ناشی از آفتاب، نوشیدن آب خنک و اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید و اشعه‌های مضر آن است. همچنین، پوشیدن لباس‌های مناسب و استفاده از کلاه، چتر و عینک آفتابی نیز می‌تواند به کاهش اثرات آفتاب کمک کند. برای گرفتن حمام آفتاب (برنزه شدن)، بهتر است افراد به تدریج در برابر نور خورشید قرار بگیرند تا بدن آنها به مرور زمان به نور خورشید عادت کند و از آفتاب‌ سوختگی، لک و تیرگی پوست جلوگیری شود.

تعریق زیاد یکی از عوامل افزایش دهنده بیماری‌های قارچی و میکروبی است، به همین دلیل در فصل تابستان که بدن مرطوب است، این بیماری‌ها شایع‌تر هستند. بنابراین، پوشیدن لباس‌های تنگ و پلاستیکی در فصل تابستان، به خصوص برای کودکان و افراد مسن با پوست حساس، ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های میکروبی و قارچی شود.
استفاده از کلاه لبه دار، به خصوص برای کودکان در فصل تابستان ضروری است و بسیاری از والدین به اشتباه لباس کودکان را کم و بدن آنها را در معرض اشعه خورشید قرار می‌دهند.
آفتاب سوختگی در سنین کودکی، به خصوص در افراد با پوست روشن، می‌تواند عواقب جبران‌ ناپذیری در بزرگسالی به دنبال داشته باشد که شامل ایجاد خال، لک و حتی سرطان پوست می‌شود. بهتر است با استفاده از روش‌های مناسب، مثل استفاده از کرم ضد آفتاب و پوشیدن لباس‌های محافظ، از آفتاب سوختگی جلوگیری کرد.

لباس مناسب تابستان برای خانم ها

مانتوی تابستانه

فصل تابستان با رنگ‌های شاد و انرژی‌ بخش همراه است که به انسان احساس گرما و شادابی می‌بخشد. اگر در این فصل به دنبال خرید پوشاک زنانه تابستانی هستید، بهتر است رنگ‌های روشن را انتخاب کنید. رنگ‌های روشن و شاد، انرژی و شادابی را به شما و دیگران القا می‌کنند. مانتوهای کرم، سفید و قهوه‌ای روشن از جمله رنگ‌هایی هستند که به صورت رسمی هم در محل کار می‌توانید از آنها استفاده کنید.
در فصل تابستان، بدن انسان گرما تولید می‌کند و درجه حرارت آن کمتر از درجه حرارت هوای محیط است. بنابراین، انتخاب لباس راحتی زنانه نخی لباس‌های روشن و مانتوهای تابستانی کمک می‌کند تا گرما بهتر از بدن خارج شود و شما حس خنکی و راحتی بیشتری داشته باشید. بهتر است از لباس‌های نازک و تنفس‌پذیر استفاده کنید و در صورت نیاز از کلاه، عینک و کفش‌های مناسب نیز استفاده کنید تا از آفتاب و گرما محافظت کنید.
در انتخاب مانتو برای فصل تابستان، بهتر است به پارچه‌هایی با ضخامت کمتر توجه کنید که بدون چین و لایه باشند. همچنین، جنس پارچه نیز بسیار مهم است. الیاف مصنوعی (از جمله پلی‌استر و نایلون) برای این فصل مناسب نیستند زیرا بدن را در حالت نامطبوعی نگه می‌دارند و تنفس پوست را محدود می‌کنند. بهتر است از الیاف نخی، پنبه‌ای و کتانی استفاده کنید که این پارچه‌ها از جذب عرق کمک می‌گیرند و باعث تنفس بهتر پوست می‌شوند.
همچنین، در انتخاب مانتو بهتر است به طرح و رنگ مناسبی نیز توجه کنید. مانتوهای با طرح‌های ساده و رنگ‌های خنثی مانند سفید، خاکستری و بژ بهترین انتخاب برای فصل تابستان هستند. در نهایت، توجه به جزئیات مانند بسته شدن مانتو و قابلیت شستشو نیز می‌تواند در انتخاب مانتو مناسب برای تابستان به شما کمک کند.

کفش‌های تابستانه

تابستان فصلی است که با آن صندل‌ها و کفش‌های باز برای بانوان مرتبط می‌شود. در انتخاب کفش‌های باز، به خصوص کفش‌های عروسکی با جنس پارچه‌ای، می‌توانید از عرق کمتری در پاهای خودتان در فصل گرما بهره‌مند شوید. همچنین، صندل باز که به پا اجازه تهویه می‌دهد، گزینه‌ی مناسبی برای مهمانی‌های عصرانه زنانه است. در انتخاب کفش‌های مناسب برای تابستان، بهتر است به جنس و طرح مناسب توجه کنید. به علاوه، مطمئن شوید که کفش‌های شما مناسب اندازه پا و راحتی مناسب را برای شما به ارمغان می‌آورند.

پیراهن‌های نخی

در فصل تابستان، پوشیدن پیراهن نخی گشاد و راحت در منزل می‌تواند شما را از گرمای ناگوار فصل تابستان رهایی دهد. در انتخاب پیراهن، بهتر است به پارچه‌های شاد و با طرح‌های گل و یا هندسی رنگارنگ توجه کنید که برای فصل تابستان مناسب‌تر هستند. رنگ‌های زرد، صورتی، نارنجی و حتی فسفری می‌توانند جلوه‌ی تابستانی و شادی به شما در منزل بخشیدند. در طراحی پیراهن، یقه گرد ساده و یا یقه هفت می‌توانند مناسب باشند و برای لباس‌های تابستانی مناسب هستند.

شال‌ها و روسری‌ های فصل گرم

در فصل تابستان، بهتر است از روسری‌ های شرمن، ابریشمی و لیز صرف نظر کنید و به جای آنها، از شال‌ها و روسری‌های نخی استفاده کنید. شال‌ها و روسری‌های نخی در انواع رنگ‌های متنوع در دسترس هستند که می‌توانند انتخاب خوبی برای فصل تابستان باشند. با استفاده از این شال‌ها و روسری‌ها، می‌توانید به راحتی با لباس‌های مختلفی ترکیب شوند و به شما ظاهری شیک و متفاوت بخشید.

لباس مناسب تابستان برای آقایان

شلوار جین تعطیل

در فصل تابستان، پوشیدن پیراهن‌ها و شلوارهای تنگ و چسبان مناسب نیست زیرا باعث افزایش گرمای بدن و احتمال عرق سوزی می‌شوند. بهتر است در این فصل، از شلوارهای گشادتر و با پارچه‌های خنک استفاده کنید و شلوارهای جین را کنار بگذارید. با انتخاب لباس‌های گشادتر، می‌توانید به راحتی تنفس کنید و از خنکی بیشتری برخوردار شوید. همچنین، می‌توانید از شلوارک مردانه بیرونی و شلوارهایی با پارچه‌های خنک مانند پنبه و کتان استفاده کنید که با عبور هوا از آن‌ها، شما را خنک خواهند کرد.

نخی و لنین پارچه فصل گرما

این فصل، پارچه‌های نخی را به عنوان گزینه اول برای بلوزها، پیراهن‌ها و شلوارها توصیه می‌کند. لباس‌هایی با الیاف مصنوعی بهتر است کنار گذاشته شوند. لباس‌های نخی احساس خنکی را به شما می‌دهند و پوستتان در هنگام گرما و عرق به خارش و التهاب نمی‌افتد. اگر چروکی روی پارچه مشکلی برای شما نیست، پارچه لنین نیز یک گزینه خنک است.

کلاه و عینک آفتابی

استفاده از کلاه لبه‌دار برای خانم‌ها ممکن است در جامعه ما غیرمعمول به نظر برسد، اما برای آقایان مشکلی ندارد. اگر شغل شما شامل حضور دائمی زیر آفتاب است، بهتر است یک کلاه حصیری لبه‌دار تهیه کنید. این کلاه‌ها دو مزیت دارند: اول اینکه لبه آن شما را از تابش آفتاب محافظت می‌کند و دوم اینکه با عبور هوا از شیارهای بین بافت‌های حصیری، شما را خنک خواهد نگه داشت. همچنین، بهتر است عینک آفتابی هم همراه خود داشته باشید.

لباس مناسب تابستان در خانه

بسیاری از آقایان در ایران در منزل از پوشیدن پیژامه استفاده می‌کنند. اگر شما نیز این عادت را دارید، برای فصل حال حاضر، لباس‌های نخی با رنگ روشن را انتخاب کنید. پیراهن‌های نخی با آستین کوتاه و یقه رکابی، به‌عنوان لباس‌های تابستانی مناسبی برای آقایان در منزل هستند.

صندل‌های مردانه وارد می‌شوند

لطفا به فروشگاه جاکفشی بروید و از کفش‌های اسپرت و بسته برای فصل سرما خودداری کنید. در فصل تابستان، بهتر است از کفش‌هایی با منافذی برای عبور هوا و خنک شدن پاها استفاده کنید، زیرا در این فصل پاها بیشتر در کفش عرق می‌کنند. صندل‌هایی با بندهایی که روی پا محکم می‌شوند، گزینه‌ی مناسبی برای مردان در تابستان هستند. اگر به صندل عادت ندارید، بهتر است حداقل کفش چرمی را با یک کفش پارچه‌ای تعویض کنید.

سفید به جای سیاه

لطفا به فروشگاه جاکفشی بروید و از کفش‌های اسپرت و بسته برای فصل سرما خودداری کنید. در فصل تابستان، بهتر است از کفش‌هایی با منافذی برای عبور هوا و خنک شدن پاها استفاده کنید، زیرا در این فصل پاها بیشتر در کفش عرق می‌کنند. صندل‌هایی با بندهایی که روی پا محکم می‌شوند، گزینه‌ی مناسبی برای مردان در تابستان هستند. اگر به صندل عادت ندارید، بهتر است حداقل کفش چرمی را با یک کفش پارچه‌ای تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *